کوه آتشگاه

 

کوه آتشگاه اصفهان

. کوه آتشگاه دارای  تاریخی قدیمی است و دردوران های مختلف از آن استفاده شده است.

atashgah3

بنای  کوه تاریخی آتشگاه در سمت غرب اصفهان و 8 کیلومتری مرکز شهر در بلوار آتشگاه واقع شده است.  از ارتفاع این کوه ، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصفهان را می‌توان مشاهده کرد. این بنا جزو  قدیمی ترین بناهای اصفهان با سابقه بیش از 7000 سال است.

atashgah1

بافت این بنا از خشت ساخته شده  است. میانِ دو ردیف خشت را هم یک لایه نازک نی (که از رودخانه آورده می‌شده) می گذاشتند  تا  استحکامِ آن را افزایش دهند. پایه‌های بزرگ و خشتیِ بنا تقریباً از میانه کوه آتشگاه آغاز شده و در بالا به ستون هایی محکم و قابلِ اعتماد تبدیل می‌شدند که در گذشته اتاق هایی نیز در این بنا قرار داشته‌است. در برخی قسمت ها نیز بقایایی از راه پله‌هایی منظم و کنده شده در دلِ سنگ دیده می شود که تا بالا ادامه داشته‌است اما اکنون از میان رفته‌اند. در بالای کوه بنایی گرد وجود دارد  که می‌توان آن را نقطه نهاییِ معماری این بنا معرفی کرد. بر روی این کوه، هیچ بنایی بلندتر از آن ساخته نشده‌است. این اتاق دارای هشت گوشه‌است و در هر گوشه یک پنجره رو به بیرون دارد. گفته می‌شود موبدانِ زرتشتی، آتشِ مقدس را در درونِ این اتاق قرار می‌داده‌اند.

این سازه دارای اتاق ها و ساختمان هایی در چهار جهت تپه بوده که تا زیرِ اتاقک آتشگاه ادامه می‌یافته‌اند و البته اکنون تنها سازه‌های بخشِ شمالی و بخشی از قسمت شرقی سالم است و بنظر می‌رسد مربوط به بازسازی این بنا در دوره پهلوی باشند. بر روی برخی از خشت‌های به کار رفته در سازه‌های بخش شمالی می‌توان عدد ۱۳۵۲ را دید که در قالب خشت‌ها تعبیه شده بوده.

 

جهت مشاهده ی همه اماکن شهر اصفهان به سایت گردشگری استان اصفهان مراجعه کنید.

هتل توریست اصفهان با کادری مجرب آماده خدمت رسانی به شما مهمانان عزیز می باشد. امیدواریم از اقامت خود در این هتل رضایت داشته باشید.

تعرفه  رزرو اتاق  و تخفیف های ویژه  را از منوی مربوطه مشاهده نمایید.