میدان امام

قبل از آن که اصفهان که پایتختی ایران انتخاب شود، در این محل باغ وسیعی وجود داشته به نام نقش جهان که در دوره شاه عباس اول به سال ۱۰۲۱ هجری قمری آن باغ را تا حدود امروزی آن وسعت دادند و اطراف آن مشهور ترین و عظیم ترین بناهای تاریخی اصفهان را که از آن روز شهره آفاق اند، مانند: مسجد جامع عباسی (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف الله، عمارت  عالی قاپو و سردر قیصریه، به وجود آوردند. طول میدان نقش جهان از شمال به جنوب بالغ بر۵۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۶۵ متر است. ابعاد اولیه این میدان در حدود ۱۰۰/۰۰۰ متر مربع بوده است که با انجام تغییراتی در دور میدان و اضافه شدن یک ردیف حجره به میدان حدود

۲۰/۰۰۰ متر مربع از مساحت آن کاسته شده است.

در قرن یازدهم هجری قمری (قرن هفدهم میلادی)، این میدان یکی از بزرگ ترین میدان های جهان و در دوره شاه عباس و جانشینان او، محل بازی چوگان، رژه قشون، جشن و چراغانی و محل نمایش های مختلف بوده است. در دروازه سنگی چوگان، از آن دوره، هنوز در شمال و جنوب میدان باقی مانده است و از عظمت دیرین آن حکایت می کنند. سیاحان مشهور اورپایی نیز از این میدان دیدن کرده اند و به توصیف زیبایی این میدان پرداخته اند. چشم اندازهای پیرامون این میدان بی نظیر و انحصار و شگفتی های آن، حیرت انگیز است.

میدان نقش جهان اصفهان به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسیده است و دومین میدان بزرگ دنیا به شمار می رود.

ین میدان پس از ساخت میدان شاه نام گرفت. این میدان در زمان ثبت با همین نام در فهرست میراث جهانی ثبت شد و در حال حاضر در این فهرست با نام میدان امام ثبت شده‌است.

تا پیش از دوره صفویه، باغی به نام نقش جهان وجود داشته‌است. در زمان شاه عباس دوم به دلیل شلوغ شدن بیش از حد بازار اطراف و فروشندگان تصمیم بر آن شد که علاوه بر میدان عتیق (یا میدان کهنه) و میدان شاه، میدان دیگری ساخته شود. این میدان که محلش بسیار نزدیک به میدان شاه و پشت مسجد شیخ لطف‌الله بود، میدان نو نام گرفت. از آنجا که عمارت قدیمی در باغ نقش جهان همزمان با ساخت این میدان، تخریب و مصالح آن در آنجا استفاده شد، میدان نو را میدان نقش جهان نیز می‌نامیدند.

در گذر زمان هر دو میدان کهنه و نو تخریب و ناپدید شدند ولی میدان شاه پابرجا ماند. در سالهای اخیر میدان کهنه بازسازی شده است اما میدان نو که زیبایی و جذابیت آن دو میدان را نداشت، به دست فراموشی سپرده شد و تنها نام مستعار آن، نقش جهان، تبدیل به نام دیگر میدان شاه یا میدان امام خمینی شد.

بسیاری از سیاحان و جهانگردانی که در زمان‌های گذشته به توصیف شهر اصفهان پرداخته‌اند از شکوه و عظمت میدان نقش جهان سخن بسیار گفته‌اند و از بازدیدهای سفیران و نمایندگان خارجی و اتباع کشورهای دیگر در این میدان خاطراتی را شرح داده‌اند و بسیاری از مذاکرات تاریخی بین دولتمردان ایرانی و فرستادگان خارجی در میدان نقش جهان انجام می‌شد.

 

هتل توریست اصفهان با کادری مجرب آماده خدمت رسانی به شما مهمانان عزیز می باشد. امیدواریم از اقامت خود در این هتل رضایت داشته باشید.

تعرفه  رزرو اتاق در هتل را از منوی مربوطه مشاهده نمایید.